ABD enflasyonu beklentileri aştı, piyasalar sarsıldı

ABD tüketici enflasyonu haziranda yüzde 9,1’le beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 9,1’le artışını sürdürdü. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 8,8 seviyesindeydi. Ülkede mayıs ayı enflasyonu yüzde 8,6 olarak gerçekleşmişti. Tüketici fiyatları haziranda bir evvelki aya nazaran yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Yüzde 9,1’lik enflasyon Kasım 1981’den bu yana ülkede gerçekleşen en yüksek enflasyon olarak oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981’den bu yana kaydedilen en yüksek artışı göstermişti.

ÇEKİRDEN ENFLASYON DA BEKLENTİLERİ AŞTI

Oynaklık gösteren besin ve güç fiyatlarının yansıtılmadığı çekirdek tüketici fiyatları Haziran ayında yüzde 0,7 ile beklentilerin üzerinde arttı. Çekirdek enflasyon mayıs ayında yüzde 0,6 düzeyinde açıklanmıştı.

Yıllık bazda ise çekirdek enflasyon haziranda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 5,9 ile beklentilerin üzerinde arttı. Reuters anketine katılan ekonomistler çekirdek enflasyonun yıllık bazda %5.7 düzeyinde olacağını öngörüyorlardı.

Mayıs ayında çekirdek enflasyon yüzde 6 düzeyinde açıklanmıştı.

FED BEKLENTİLERİ KUVVETLENDİ

ABD enflasyonun beklentileri aşması, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarını birebir süratte devam ettireceğine dönük beklentileri kuvvetlendirdi. Fed’in şahin duruşunu sürdürmesi ise doları güçlendirirken riskli varlıklar olarak görülen borsaları ve altın, euro üzere farklı finansal araçları etkiledi.

PİYASALAR SARSILDI

Veri sonrası Dolar/TL 17,45 düzeylerinde bulunurken Dolar/Euro paritesi 0,99 TL’yi gördü. Altın ise günlük yüzde 0,9 düşüşle ons başına 1707 düzeyini gördü.